ATMeye
www.atmeye.com Atmeye Sunumu İndir Sizi Arayalım

"ATMEYE SİZE YETER"

" Dünyanın 1 Numaralı ATM Güvenlik Ürünü "

ATMeye, bankalar ve finans kuruluşları için BS/2 tarafindan geliştirilen ATM güvenliği, anlasmazlık yönetimi(Dispute) ve sahtekarlık önleme çözümüdür.
ATMeye, ATM markasi bagimsiz olarak çalışmaktadır.
ATMeye, 4 kamera(Pinhole, Shutter, Dome gibi) ve 4 sensör(Anti-skimming, Darbe, Isı gibi) desteklemektedir. Parametrik altyapısı sayesinde ATM bazlı olarak koşulları ayarlanabilen merkezi izleme ve yönetim sistemine sahiptir.

ATMeye

ATMEYE HAKKINDA

Analistim Bilişim tarafından Türkiye’ye getirilen ATM’ler için video gözetim ve sahtekarlık önleme çözümü ATMeye, şüpheli olayları tespit edip sahtekarlık faaliyetlerini, vandalizm veya self servis cihazlara yönelik saldırıları önleyen özel sensörler içeriyor.
Tüm verileri ATM’de bulunan PC’deki disk üzerinden yöneten ve merkezi yönetim sistemine sahip olan ATMeye, kart sahibinin işlemlerini resim/video, saat, tarih ve kart numarasıyla eşleştirip saklama özelliğiyle de fark yaratıyor...
Ödeme sistemleri için güven ve güvenlik vazgeçilmez unsurlar. Türkiye’de 50 binin üzerinde ATM, bankaların başlıca alternatif dağıtım kanallarından biri olarak hizmet veriyor. Öyle ki özellikle son 2 yıldır bankacılık alanındaki gelişmelere bağlı olarak ATM’ler sadece para veren/alan bir ürün olmanın ötesinde birçok bankacılık işleminin online olarak yapılabildiği noktalar haline geldi. Hal böyle olunca ATM güvenliğinin önemi daha da arttı. Bu önem, gerek ATM’nin fiziki güvenliğinin gerekse işlem yapan kişinin (kart bilgisi kopyalanma gibi) kişisel veri güvenliğinin artırılması gerekliliğini ortaya koyuyor.
Son yıllarda sadece şubeler bünyesindeki (onsite) ATM’ler değil; Offsite ATM sayısında da ciddi artışlar söz konusu. Özellikle şube dışındaki ATM’lerin güvenliği son derece kritik bir hale geldi. Pek çok kart sahibi offsite ATM’leri kullanırken kendini güvende hissetmiyor ve bu nedenle şube lokasyonundaki ATM’leri tercih ediyor. Bunun başlıca sebebi ise şubede güvenlik personelinin bulunması. Ancak bankanın her bir ATM için güvenlik personeli tahsisi edemeyeceği de bir gerçek. İşte bu da ATMeye gibi ATM güvenliğini uzaktan sağlayan ürünlere ihtiyacı artırıyor.
ATMeye, bankaların ATM ve sahtekarlık (fraud) izleme merkezleri için son derece kritik öneme sahip. Bu sistemle hem ATM’nin fiziki güvenliği hem de kart sahibinin veri güvenliği 7/24 olarak izlenebiliyor, acil durumda banka yetkilileri anında uyarılıyor ve bu sayede maddi kayıpların önüne geçilebiliyor.
ATM’lerin üzerine çeşitli aparatlar takarak kart sahiplerinin veri veya paralarını almak isteyen kişiler için caydırıcı önlemler almak önemli. ATMeye’ın kullanıldığı ATM’lerde ise bu tür işlemleri yapmak çok çok daha zor. Çünkü özel donanım ve yazılımlar sayesinde olası fraud girişimleri hemen anlaşılıyor, banka yetkilileri online olarak uyarılıyor, hatta ATM anında kullanıma kapatılıyor. Bu da hem banka hem de kart sahibinin olası maddi kayıplar yaşamasının önüne geçiyor.
ATM, bankalar için vazgeçilmez bir kanal, Bu yüzden güvenlikleri için de bankaların mutlaka doğru ürünlere yatırım yapması gerekiyor. ATM parkındaki ve kullanım oranlarındaki artışla birlikte bu cihazların her geçen gün gelişen fonksiyonları dikkate alındığında, güvenlik konusunun gerek teknolojik gerekse operasyonel anlamda her geçen gün önemini artırdığı söylenebilir.
80 binden fazla ATM’de kullanılıyor. ATMeye, merkezi Litvanya’da bulunan Penki Kontinentai Grubu’nun bir iştiraki olan BS/2 tarafından geliştirilen bir ürün. BS/2; BT dış kaynak kullanımı, yazılım geliştirme ve bankacılık ekipmanlarının yanı sıra sistem entegrasyonu ve teknik bakım hizmetleri konularında uzmanlaşmış bir şirket. 25 yıldır bankacılık teknolojileri üzerine çalışıyor. 13 ülkede ise küresel ATM ve ödeme sistemleri devi Diebold Nixdorf’un ana iş ortağı olarak faaliyet gösteriyor. BS/2, yazılım çözümleri ve hizmetlerini 80 ülkede veriyor. Şirketin Litvanya, Azerbaycan, Estonya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Letonya’da ofisleri bulunuyor. Bu arada, BS/2’nin ATM Endüstri Birliği (ATMIA) üyesi olduğunu, ATMIA’nın da tüm küresel ATM endüstrisini temsil eden ve kâr amacı gütmeyen bir ticaret birliği olduğunu belirtelim.

ATMeye’ı Rakiplerinden Ayıran Özellikler :

Serkan Koçali, halen dünya çapındaki 80 bini aşkın ATM’de güvenle kullanılan ATMeye ürününü piyasadaki rakiplerinden ayıran en önemli özellikleri şöyle anlatıyor: “ATMeye.IQ tüm verileri ATM’de bulunan PC’deki disk üzerinden yönetiyor. Harici bir disk vb kullanılmıyor. Sektördeki diğer çözümler ATM’ye takılan harici bir diske kayıtları alıyor ve bu da ciddi bir fraud riskini beraberinde getiriyor.” Koçali, yine ATMeye dışında “ATM journal” ile birebir entegre olarak çalışan ve işlemleri resim/video, saat, tarih ve kart numarasıyla eşleştirip tutabilen başka bir ATM güvenlik çözümü olmadığını vurguluyor. ATMeye’ın Diebold Nixdorf tarafından resmi onaya sahip bir ürün olduğunun altını çizen Koçali, “Marka bağımsız tüm ATM’lerde kullanılabilen ATMeye, ödeme sistemleri yazılım ve donanım ürünleri için gerekli olan PCI-DSS ve PA-DSS sertifikalarına da sahip. Mobil uygulama desteğiyle de rakiplerinden bir adım öne çıkıyor” diyor.

Özellikler

DONANIMLAR

Bazı donanımları opsiyoneldir.

ÖDÜLLER

VİDEOLAR

Videolar

Sizi Arayalim

PAKETLER

REFERANSLAR

YETKİ BELGESİ

yetki

BASINDAN

Payment System Magazine

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ürün, gerçek zamanlı video izleme imkanı sunuyor mu?

Evet, ATM ağından herhangi bir ATM'i kolayca seçebilir ve herhangi bir kameradan canlı izleme yapabilir veya fotoğraf çekebilirsiniz.

-----------

Sistem ne zaman bildirim gönderir?

ATMeye.iq, güvenlik görevlileri ve ATM yöneticileri gibi ilgili personele, aşağıdakiler gibi tetiklenmiş olaylarla ilgili anında bildirim gönderir: Kamera kapalı, ATM kurcalama, şok sensörü, ısı sensörü, eğim sensörü aktivasyonu veya kara listede kart varlığı ve daha fazlası.

-----------

ATMeye.iQ ülkelemin düzenlemelerine uyuyor mu?

Şimdiye kadar ATMeye.iQ 80 ülkede çalışmaktadır. Sistemi ülkenize özgü düzenlemelere uyum sağlayacak şekilde yapılandırmaktan mutluluk duyuyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen atmeye@analistim.com.tr adresine e-posta göndererek iletişime geçin.

-----------

Sistem, ATM'den merkezi sunucuya nasıl veri aktarıyor?

ATMeye.iQ, en yüksek güvenlik standartlarına uygun TLS 1.2 şifreli kanallar üzerinden veri ve dosyaları ve video akışlarını aktarır.

-----------

Hangi üreticilerin ATM'leri destekleniyor?

ATM, ATMeye.iQ'nun minimum teknik gereksinimlere uyduğu sürece tamamen multivendor çözümüdür. ATM markası bağımsızdır. Sistem kolayca kurulabilir ve kullanılabilir.

-----------

ATMeye.iQ'nun lisanslama politikası nedir?

Sunucu ve çoklu ortam lisansı + ATMeyeCore lisansı.

Sizi Arayalim